Uherský Brod šest let po tragédii – stále patří všem obrovské díky za zásah!
Psal se 24. únorový den roku 2015. Nikdo tehdy netušil, že dojde k jedné z největších tragédií v dějinách České republiky. Z téměř obyčejného třiašedesátiletého muže z Uherského Brodu ve Zlínském kraji se během pár minut stal masový vrah. Zdeněk Kovář tehdy zastřelil sedm mužů, jednu ženu a jednu ženu těžce zranil. Před zákrokem zásahové jednotky spáchal sebevraždu.
K útoku došlo po dvanácté hodině a třicáté minutě zhruba v šestnáctitisícovém městě v místní, dnes již neexistující, restauraci Družba. V tu dobu se v restauraci nachází větší počet osob vychutnávající oběd a personál restaurace. Pohodové chvíle zničil Zdeněk Kovář střelbou ze dvou samonabíjecích zbraní CZ 75 B a revolverem Alfa vzor 820. Před střelbou se některým hostům podařilo naštěstí uniknout. Další lidé ihned volali na tísňovou linku policie.
Když informaci nabíral ve 12:38 operační důstojník tísňové linky 158 KŘP Zlínského kraje, rozhodl o vyslání hlídky OOP Uherský Brod. Ta byla na místě do devíti minut. O tři minuty později, tedy ve 12:50, kdy se přiblížila hlídka k prostoru dveřím restaurace, a policisté chtěli násilně vstoupit, Dvořák začal střílet na hlídku. Na místo proto požádali přes operačního důstojníka o vyslání dalších sil a prostředků.
Operační důstojník jako jediný chyboval, jinak byl zákrok v pořádku!
Ve 12:52 byl informován krajský policejní ředitel, zhruba ve stejnou dobu již o incidentu věděli i na policejním prezídiu. Čtyři minuty před třináctou hodinou byla na místo vyslána Zásahová jednotka KŘP Jihomoravského kraje. Po příjezdu dalších policejních hlídek, včetně vedoucího obvodního oddělení s jeho zástupcem, jež přivezli neprůstřelné vesty, chtěli policistky a policisté zákrok zopakovat. To už jim ale chybně zakázal operační důstojník.
Po třinácté hodině se na tísňovou linku 158 ozval samotný pachatel. Policisty utvrzoval v tom, že všichni jsou v pořádku a že zraněna byla jen účetní - ta vyběhla ven, avšak ve velmi vážném stavu nebyla schopna podat informace. Ve 13:07 tak ihned započalo vyjednávání policejního vyjednávače ještě po cestě do Uherského Brodu. Dvořák tvrdil policistům, že má rukojmí a jsou v pořádku – to nebyla však pravda – bylo zjištěno vyšetřováním. Obecně nebylo dostatek informací o tom, jak a kdo je v budově a zda je živ či ne, proto i po příjezdu zásahové jednotky probíhalo nadále vyjednávání. Po 14:00 přestávalo mít vyjednávání význam, o třináct minut později byl kontakt ze strany útočníka ukončen. Dvě minuty poté chtěli policisté navázat osobní kontakt přes okno restaurace. V tu chvíli ale zní poslední výstřel – Dvořák zastřelil sám sebe.
Ve 14:21 došlo k zákroku zásahové jednotky a dalších policistů. Po vstupu do objektu a „vyčištění“ bylo zjištěno, že v objektu je sedm mužů a jedna žena, jeden nezraněný muž schovaný na toaletě a pachatel. Těžce zraněná žena ještě před zákrokem utekla ven.
Spolupráce složek IZS na výbornou
Ve chvíli, kdy byla situace v restauraci pod kontrolou, do prostoru vstoupily osádky několika posádek ZZS Zlínského kraje. Bohužel u osmi mužů, včetně pachatele, a jedné ženy již mohlo dojít jen ke konstatování úmrtí ze strany lékařů.
Po téměř celou dobu zásahu byly na místě přítomny i ostatní složky IZS. Na místě spolupracovali hasiči, záchranáři, státní a městští policisté. V samotné době zásahu i následně po něm docházelo takřka ihned k různým spekulacím. „Korunu“ tomu všemu však dal tehdejší starosta města – ten v živém vysílání oznámil, že má informace o jednom muži ukrytém v prostoru restaurace. Starosta byl následován odborníky na sociálních sítích a siláky všude možně. Samozřejmě, že všichni by postupovali daleko lépe a jinak.
Všechny spekulace o pochybeních ale rozprášilo Oddělení kontroly policejního prezídia a i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jediný, kdo chyboval, byl operační důstojník. Tomu nepřísluší rozhodovat o postupu na místě, na kterém se nenachází.
Prvosledy a lepší příprava na obdobné situace
Do čtyřiadvacátého února roku 2015 nikdo nemohl tušit, že se něco takového může v Čechách, Moravě a Slezsku stát. Ve větších městech samozřejmě fungovalo, funguje a fungovat bude větší počet hlídek, tam se i neprůstřelné vesty nacházely ve větší míře, ale na „venkov“ se tak trochu zapomnělo. V reakci na tento útok tak začaly vznikat tzv. prvosledové hlídky.
Jedná se o hlídky z obvodních oddělení, z Oddělení hlídkové služby, ale také například z pražské PMJ a například i ve Zlínském kraji k PEO – pohotovostní a eskortní oddělení. Tyto hlídky mají nejrůznější vybavení k tzv. „aktivním střelcům“. Jedná se o neprůstřelné vesty, helmy a další balistickou ochranu. Ve vozidlech se nachází také dlouhé střelné zbraně a další prostředky. Většina policistek a policistů sloužících na PMJ/OHS má již neprůstřelnou vestu nasazenou vyloženě přímo na sobě, aby mohlo dojít případně k velmi rychlému zákroku.
I díky tragické události v Uherském Brodě tak došlo k zlepšení fungování Policie České republiky, a to i „na venkově“, kde je dojezd dalších hlídek na velmi dlouhou dobu. A i tato událost jistým způsobem připravila policistky a policisty na obdobné situace. Například i na situaci na Poliklinice FN Ostrava v prosinci 2019. K události již přijížděly hlídky PČR připravené téměř ihned jít do akce – samozřejmě po vyjmutí dlouhé střelné zbraně z trezoru vozidla.
Opakovaně, a to i přes všechny „odborníky“ mající problém se zákrokem, chci velmi a velmi poděkovat všem zasahujícím složkám IZS na místě události. Bohužel bylo vyšetřováním zjištěno, že až na samotného vraha Kováře, bylo sedm mužů a jedna žena zavražděno před příjezdem PČR. Díky dámy a pánové za váš zásah!
Komentáře
Okomentovat
Díky za Váš komentář.