Proč tak dlouho trvá policejní vyšetřování?
Jedna z častých otázek padajících od veřejnosti ve spojitosti s vyšetřováním nejrůznější kriminální činností zní, proč to tak dlouho trvá? Proč vyšetřovatel policistů potřebuje tolik času k ukončení vyšetřování a předání spisu žalobci? Tak nejen na to vám odpovím v dnešním článku z rubriky „Proč…?“.
Pakliže začneme z hodně širokého pohledu věci, můžeme konstatovat, že není vyšetřování jako vyšetřování. Jsou nejrůznější druhy protiprávního jednání. Jde o přestupky, přečiny a zločiny (trestné činy). Například u přestupků spáchaných v dopravě, přestupky proti veřejnému pořádku nebo proti občanskému soužití je vyšetřování ze strany policie vlastně poměrně jednoduché. Pakliže tedy pomineme nejrůznější papírování ohledně spáchání přestupku ze strany policejních postupů. Přestupek buď státní či městský policista vyřeší na místě nebo jej předá správnímu orgánu rozhodujícímu o vinně a trestu. Takové případy se stávají dnes a denně a jejich během dne nespočet…
U přečinů a zločinů/zvlášť závažných zločinů již vyšetřování probíhá v součinnosti se státními zástupci v rámci Okresních státních zastupitelství nebo Krajských státních zastupitelství. Možná vás nyní napadá ještě otázka, co je zločin a co zvlášť závažný zločin. Prvně jmenovaný děj je protiprávní jednání, za které hrozí pachateli pět a více let. Zvlášť závažný zločin je protiprávní jednání, za které hrozí více jak deset let odnětí svobody.
Vyšetřování těchto činů bývá na vyšetřovateli z obvodního oddělení případně pak vyšetřovateli ze Služby kriminální policie a vyšetřování, kdy se tato služba dělí ještě na další subjekty, neboť každý přečin či zločin je jiný. Příkladem těchto činů jsou: vraždy (1. oddělení krajských ředitelství – jde o tzv. mordpartu), krádeže (oddělení obecné kriminality nebo například úplatky, které řeší oddělení hospodářské kriminality.
Pakliže si již závažnost protiprávního jednání vyžádá vyšetřování Službou kriminální policie a vyšetřování, jde o práci týmovou. Základními „stavebními kameny“ vyšetřování jsou: vyšetřovatel, operativci, další útvary Policie České republiky (Služba pořádkové policie, kriminalističtí technici, nejrůznější znalci aj.), a také následně státní zástupce a soudci.
Samotné vyšetřování protiprávního jednání je o mnoha, mnoha a ještě jednou mnoha úkonech. Provádí se například ohledání místa činu, různé „vytěžování“ svědků, pátrání po okolí místa činu, zjišťování všech dostupných faktů, obcházení okolí místa činu, zda jsou v oblasti kamery atp. V prvotních chvílích je tato práce o velkém početním nasazení policistek a policistů. Na místě protiprávního jednání mohou být přítomni obvodní policisté (případně další složky Služby pořádkové policie), dopravní policisté, technici SKPV aj. Již v těchto prvních chvílích jsou tyto úkony o mnoha desítkách papírů. Postupem času a plynulostí vyšetřování musíte provádět další operativní činnosti, výslechy, provádí se zdravotní či soudní pitvy, ze kterých vznikají další a další důležité zprávy pro vyšetřování… A jsme u dalších několika desítek papírů. To vše samozřejmě v úzké spolupráci se státním zastupitelstvím.
Ve chvíli, kdy už policisté mají „nabito“ (mají dostatek důkazů k určitému pachateli), musí jim schválit zadržení či prohlídku bytových a nebytových prostor státní zástupce a soudce. Až následně může dojít k realizaci – k zadržení podezřelé osoby, k domovní prohlídce atd. V té době už se bavíme o spisu, který má několik set či tisíc papírů. Jakmile dojde k prokázání protiprávní činnosti je dotyčná osoba obviněna – i to je o dalších papírech a další spolupráci policistů se státním zastupitelstvím. Pakliže navíc vyšetřovatel požaduje vazbu pro obviněnou osobu, musí napsat žádost státnímu zástupci, ten s tím „jde“ k soudci, a ten vydá verdikt.
V době, kdy jsou například již obvinění lidé ve vazbě, probíhá další a další šetření tak, aby policisté mohli předat státnímu zástupci spis tak dobře vypracovaný, aby o vině pachatele či pachatelů nebylo pochyb. V tu chvíli, kdy policisté podají podnět k trestnímu stíhání státnímu zastupitelství, případ pro policisty obvykle končí. V té době je to již na státním zástupci, zda podá obžalobu, vrátí spis policistům k doplnění (v tu chvíli práce pro ně opět pokračuje) či naloží se spisem jinak. Státní zastupitelství pak následně, jakožto žalobce, jde s tímto jednáním k soudu, který zahájí soudní proces.
Za tu dobu zmíněných (a zdaleka jsem nezmínil vše) činností uběhne opravdu někdy několik týdnů, měsíců, ale například i let. Jsou takové činy, které se podaří objasnit až například několik let poté, co se stanou. A to je teprve radost, když se takový skutek podaří dostat před soud a spravedlivě potrestat!
Komentáře
Okomentovat
Díky za Váš komentář.