I díky vám nemusí dojít k tragédii!
Tento článek jsem měl připraven již před pár dny po úniku plynu u nás v domě, avšak včerejší událost v Ostravě a jistá spojitost s ostatními případy mne přesvědčila, že je zveřejnit tento text. I díky vám totiž nemusí dojít k tragické události. I vy můžete upozornit na chemický zápach v domě či zápach plynu. Je pak vysoká pravděpodobnost zásahu složek IZS ještě před samotným problémem – a při úniku plynu či výbuchu chemických látek jde opravdu o velký problém!
Jak se pokusit zabránit tragédii? Je to vlastně naprosto jednoduché. Pakliže bydlíte v bytovce, případně v panelovém domě, nebo prostě jen v rodinném domě, a ucítíte typický zápach plynu, není asi něco úplně v pořádku. Samozřejmě se nebavíme o zápachu v době, kdy plynárny předem informují o faktu většího zápachu plynu, neboť dochází k jistým technickým změnám. Pakliže ale plyn cítíte z nenadání, máte pocit, že zápach se stupňuje, okamžitě volejte na tísňovou linku 150 či 112.
Bojíte se, že hasiči nic nenaměří? I já jsem se bál, ale rozhodně lepší vyjet k měření koncentrací, než vyjíždět k výbuchu plynu. K jednomu takovému výbuchu vyráželi brněnští hasiči zhruba ve 13:00 21. června roku 2004. Došlo k výbuchu plynu v domě v Tržní ulici. Bohužel při výbuchu zemřely čtyři osoby na místě, pátá pak následkem těžkých zranění v nemocnici. Den předtím si obyvatelé nájemního domu stěžovali na zápach plynu. Volali plynaře, avšak ti žádné hodnoty nenaměřili, tedy pokud naměřili, již se to nikdo nedozví, neboť záznam se „ztratil“. Plynárenská společnost nakonec mimosoudní cestou došla k domluvě s městem Brno a poslala 25 000 000 Kč Brnu.
Vyloženě z vlastní zkušenosti můžu říci, a potvrdí vám to i hasiči, že pokud po prvním výjezdu hasiči nic nenaměří, a vy ucítíte zápach znovu, bude se více stupňovat, volejte ihned znovu! Hasiči moc dobře zjistí, že si z nich neděláte srandu. Jednak mají svůj vlastní čich, ale také mají speciální přístroje na měření nebezpečných koncentrací plynu, oxidu uhelnatému a dalších. A to by opravdu bylo, aby hasiči nic nenaměřili. Lepší volat dvakrát, nežli dopadnout jako v Brně, kde se dům de facto částečně zřítil do ulice.
Chemický zápach? Buď
je někdo domácím chemikem, nebo vařičem drog
Stejný postup je třeba aplikovat i v případě, kdy opakovaně v domě cítíte chemický zápach. Nejrůznějších chemikálie mají extrémní rychlost výbuchu a hoření. Bohužel „domácí chemikové“ nebo vařiči drog si někdy takových faktů nejsou vědomi.
Pozdě bycha honit po výbuchu a požáru domácí varny drog. Pozdě pak oznamovat do médií, že někdo cítil stále chemický zápach. Pakliže takovéto chvíle prožíváte vy v panelovém či bytovém domě, informujte o tom policii. Pakliže se bojíte přímo volat na 158, dojděte na nebližší policejní služebnu. Policie České republiky fakt nebude řešit, pokud najde drogové doupě, kdo a kdy to nahlásil. Obavu z osob vyrábějících drogy, mnohdy závislých na drogách, mít nemusíte. Nejen, že díky vám nemusí dojít k tragédii, i díky vám může toxi tým kriminalistů vyhmátnout nějakou větev vařičů a dealerů drog.
Dobré je mít se na pozoru i u osob, o kterých nějakým způsobem víte, že v domě mají nejrůznější vojenské propriety. Samozřejmě se nebavíme nyní o uniformách, zbraních, ale pakliže vám někdo do baráku bude tahat granáty a nejrůznější výbušniny používající se ve válce, není to úplně dobrý. A ano, takové případy už také byly, kdy si lidé doma schovávaly výbušniny, granáty, střelivo a další obdobné věci. Pravda, k takovým případům docházelo v rodinných domech.
Závěrem proto zdůrazňuji. Nebuďte jako Kelišová, ale pakliže opravdu ucítíte zápach plynu, zápach chemie, začněte konat dříve, nežli dojde k tragédii. Výbuchy plynu a chemikálií jsou jedny z nejhorších příčin výbuchu a požárů vůbec. Plyn je schopen srovnat se zemí několik domů v řadě, pakliže půjde opravdu o velký únik. Nebojte se zavolat na tísňové linky. Pakliže si nebudete vymýšlet, nemáte se čeho bát! Díky všem za případné správné reakce.
Foto: HZS Jihomoravského kraje/ŠVZ HZS ČR Brno a Policie České republiky
Komentáře
Okomentovat
Díky za Váš komentář.